Piłkarskie przedszkole to miejsce, gdzie już czterolatki zaczynają swoją przygodę z piłką nożną. W tak młodym wieku głównym celem jest ukierunkowanie gier i zabaw na ogólny rozwój sprawności dziecka. Jeśli pociecha regularnie uprawia inną dyscyplinę sportu, np. koszykówkę, i chce rozpocząć grę w piłkę nożną, to na regularne zajęcia futbolowe może zacząć uczęszczać w wieku 10–12 lat. Sprawdź, na jakie aspekty treningu warto zwrócić uwagę w tym przedziale wiekowym.
Trening piłkarski dla 10-letniego zawodnika
Rozpoczęcie przygody z piłką nożną to dla młodego zawodnika coś więcej niż zajęcia wychowania fizycznego. Jest to emocjonująca przygoda, ale także istotny moment w kształtowaniu umiejętności motorycznych i zdrowych nawyków. Dobrze zaplanowany program treningowy zapewni piłkarzowi wszechstronne podstawy. Będzie mógł je wykorzystać do dalszego rozwoju i szlifowania umiejętności, takich jak np. szybkość reakcji czy prowadzenie piłki prawą i lewą nogą, które pozwolą mu zbudować przyszłość sportową.
Trening piłkarski dla dziesięciolatka powinien skupiać się na rozwoju:
- koordynacji ruchowej;
- zwinności;
- wytrzymałości;
- elastyczności.
Uzupełnieniem powyższych obszarów jest trening tlenowy, którego celem jest zwiększenie wydolności tlenowej zawodnika. Dzięki temu będzie on w stanie wytrzymać tempo meczowe, a jednocześnie czas potrzebny na regenerację organizmu ulegnie skróceniu. Sam trening może odbywać się w formie małych gier na boisku. Z kolei w domu pożądane efekty można osiągnąć np. podczas ćwiczenia ball mastery, które poza treningiem tlenowym dodatkowo uczy czucia piłki. Jest to ważny element gry, którego warto uczyć się od pierwszych treningów.
Program treningowy dla dziesięciolatka
Trening piłkarski dla dzieci w wieku 10–12 lat przypada na tzw. złoty wiek. Jest to okres w życiu piłkarza, w którym zwiększa się zakres ćwiczeń z koordynacji ruchowej. W tym okresie trenerzy kładą większy nacisk na balans statyczny, balans dynamiczny oraz na równowagę. Rozwój tych umiejętności przydaje się podczas biegu i w trakcie zmiany kierunku, gdy na organizm działają duże siły.
Program treningowy dla dziesięciolatka:
- Skupienie na koordynacji ruchowej: balans, równowaga, adekwatność ruchów, zróżnicowanie kinestetyczne, rytmika.
- Kontynuacja podstawowych wzorców ruchowych i zwinności.
- Trening tlenowy jako kluczowy element wytrzymałości.
- Ćwiczenia ball mastery w treningu tlenowym.
- Wprowadzenie treningu elastyczności mięśni.
- Masaż wałkami piankowymi w treningu elastyczności.
- Rozciąganie dynamiczne i statyczne.
Ćwiczenie 1
Przykładem ćwiczenia, które pomaga poprawić balans i równowagę, mogą być wszelkiego rodzaju skoki obunóż lub na jednej nodze. Niemniej jednak trenerzy mają tutaj przestrzeń do wyboru innych aktywności, które pomogą w rozwoju młodego piłkarza w danej grupie wiekowej.
Trening piłki nożnej dla dzieci w wieku 11 lat
W wieku 11 lat trenerzy zwracają uwagę na dalsze postępy w technice i zwiększeniu wytrzymałości. Dobry plan treningowy zapewni zawodnikowi konkretne efekty i ukształtuje zdrowe nawyki, które są podstawą dla przyszłych sukcesów sportowych.
Trening piłkarski dla dzieci w wieku 11 lat powinien się skupiać na rozwoju:
- koordynacji ruchowej;
- podstawowych wzorców ruchowych;
- zwinności;
- elastyczności.
Podobnie jak w przypadku młodszego rocznika, również u 11-latków ważny jest trening tlenowy, który przydaje się, jeśli dziecko zbyt szybko się męczy. Jest jeszcze jeden ważny obszar, na który warto zwrócić uwagę. W treningu piłkarskim dla dzieci w wieku 10–12 lat istotna jest praca nad elastycznością mięśni, która pozwala uniknąć wielu kontuzji.
Jak trenować w wieku 11 lat? Sprawdź program treningowy
Młodzi piłkarze powinni pracować nad elastycznością mięśni. Istnieją ćwiczenia piłkarskie, które w tym pomogą. Masaż przed treningiem pomaga pobudzić krążenie w mięśniach, dlatego należy wykonywać go szybko. Z kolei po treningu zawodnik ma do dyspozycji wałek. Jednak w tym wypadku masaż powinien być nieco wolniejszy, aby zrelaksować mięśnie. Na jakie aspekty warto jeszcze zwrócić uwagę? Odpowiedź przynosi dobrze przemyślany plan.
Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 11 lat:
- Wzmacnianie koordynacji ruchowej: balans, równowaga, adekwatność ruchów, zróżnicowanie kinestetyczne.
- Kolejne kroki w doskonaleniu podstawowych wzorców ruchowych i zwinności.
- Kontynuacja treningu tlenowego.
- Nowy poziom trudności w ćwiczeniach ball mastery.
- Wprowadzenie treningu elastyczności mięśni.
- Znaczenie elastyczności mięśni w zapobieganiu kontuzjom.
Ćwiczenie 2
W każdym treningu ważna jest rozgrzewka wszystkich partii ciała młodego organizmu. Dopiero po jej zakończeniu można przejść do zwiększenia intensywności. Wówczas pojawiają się ćwiczenia na prowadzenie piłki przy nodze, drybling i strzały na bramkę.
Innym przykładem aktywności jest sytuacja, gdy trener ustawia pachołki, a zadaniem ćwiczących jest wykonanie slalomu, prowadząc piłkę pomiędzy słupkami. W tego rodzaju treningu można stosować różne warianty. Dla przykładu, po przekroczeniu ostatniego pachołka zadaniem piłkarza będzie oddanie celnego strzału na bramkę. Z kolei zadaniem bramkarza będzie przyjęcie piłki lub jej wybicie.
Trening piłkarski dla dzieci w wieku 12 lat
Zawodnicy w dwunastym roku życia mają za sobą setki godzin nauki gry w piłkę nożną. Jest to dogodny okres na rozwój umiejętności piłkarskich, a jednocześnie czas, kiedy zawodnik kształtuje swoje zdolności techniczne i motoryczne. Urozmaicenie treningów poprzez wprowadzanie różnorodnych elementów przygotowania fizycznego ma duży wpływ na przyszłe sukcesy piłkarskie.
Trening piłkarski dla dzieci w wieku 12 lat powinien się skupiać na rozwoju:
- koordynacji ruchowej;
- podstawowych wzorców ruchowych;
- zwinności;
- elastyczności.
U 12-latków ważny jest także wspomniany trening tlenowy. Trenerzy stale pracują nad wydolnością zawodników, aby ci byli w stanie sprostać zmieniającym się boiskowym wymaganiom.
Program treningowy dla dzieci w wieku 12 lat
Trening piłkarski dla dzieci w wieku 10–12 lat to proces, w którym uczy się, a następnie rozwija określone umiejętności. Dwunastolatkowie zwiększają swoją orientację przestrzenną. Jest to umiejętność czucia położenia swojego ciała w przestrzeni. Ułatwia to zawodnikowi m.in. lepsze ustawienie się i oszacowanie odległości, w jakiej jest przeciwnik. Dobra orientacja przydaje się zarówno w sytuacjach ofensywnych (co daje szansę, aby strzelić bramkę), jak i defensywnych na boisku (co wpływa na skuteczność gry piłkarza w obronie).
Program treningowy dla dzieci w wieku 12 lat:
- Elementy przygotowania fizycznego w wieku 12 lat.
- Wzmacnianie koordynacji ruchowej: balans, równowaga, adekwatność ruchów, orientacja przestrzenna.
- Kontynuacja doskonalenia podstawowych wzorców ruchowych i zwinności.
- Trening tlenowy jako fundament wytrzymałości.
- Uwzględnienie treningu elastyczności mięśni.
- Kontynuacja ćwiczeń ball mastery.
- Wprowadzenie orientacji przestrzennej i jej znaczenie w piłce nożnej.
Ćwiczenie 3
Do rozwijania orientacji w przestrzeni stosuje się technikę Life Kinetik. W ramach niej wykonuje się różnego rodzaju ćwiczenia z piłką tenisową, np. przeskoki z jednoczesnym łapaniem piłeczki tenisowej i bieganie z jednoczesnym podrzucaniem jednej piłki. Jest to dobry sposób na łączenie treningu umysłu z różnymi aktywnościami, ponieważ poprawia koordynację i orientację przestrzenną.
Trening piłkarski dla dzieci w wieku 10–12 lat a postępy
Młodzi piłkarze w poszczególnych kategoriach wiekowych mają sporo do zrobienia, aby wyćwiczyć zdrowe nawyki. Jednak dzięki systematycznej pracy trenera i zaangażowaniu samych podopiecznych jest to możliwe. Efektem są dobre indywidualne wyniki osiągane przez piłkarzy, ale także sukcesy całej drużyny.
Warto więc zaplanować trening piłkarski dla dzieci w wieku 10–12 lat w taki sposób, aby możliwie najlepiej wykorzystać ich potencjał. Dzięki temu na podstawie postępów poszczególnych zawodników łatwiej zaplanować kolejne kroki na juniorskiej ścieżce kariery.