CategoriesBez kategorii Trening piłkarski

Ball mastery z FOOTBALL MAT – ćwiczenia na czucie piłki. Trening techniki dla dzieci

Na trening koordynacji ruchowej dzieci nigdy nie jest za wcześnie. Największe możliwości rozwojowe tego rodzaju zdolności przypadają na wiek od 6 do 13 lat. Szkolenie na wczesnym etapie rozwoju przynosi zauważalne rezultaty i procentuje w przyszłości. Wpływa także na rozwój „sportowej inteligencji”, czyli zdolności koordynacyjnych. W jej rozkwicie pomaga FOOTBALL MAT.

Ćwiczenia na czucie piłki Football Mat

Podstawa zajęć to ćwiczenia i gry z piłką

Wszechstronne szkolenie ruchowe niezwykle pozytywnie wpływa na dzieci w wieku 6–15 lat. Warto w tym celu zadbać o zrównoważony i urozmaicony trening ruchowy oraz grę w piłkę nożną. Regularne ćwiczenia poprawiają koordynację, panowanie nad piłką i kreatywność.

Czy wiesz, że…?

Kompleksowe szkolenie w zakresie koordynacji z piłką ma coraz większe znaczenie. Jego celem jest opanowanie tzw. czucia piłki przez dzieci.

Dzieci w różnym wieku miewają problemy z koncentracją, co jest naturalnym procesem. Dlatego należy pamiętać o podejściu metodycznym, które jest dostosowane do wieku grających. W związku z tym czas trwania ćwiczeń powinien być krótki i najlepiej, gdy łączą one trening z zabawą. Dzięki temu dzieci bardziej się angażują i łatwiej im się skupić na wykonywanych zadaniach.

Rozgrzewka

Praktycznie żaden trening nie może odbyć się bez rozgrzewki. Na świeżym powietrzu dzieci często bawią się w berka, aby szybko się rozbiegać. Dzięki temu zaspokojona zostaje naturalna chęć zabawy i ruchu, a to ułatwia pracę na kolejnych etapach treningu. 


Czy wiesz, że…?

Ball mastery to indywidualne ćwiczenia zawodnika z piłką, w których używa się obu nóg. Potocznie mówi się, że jest to mistrzowska kontrola piłki, czy też czucie piłki, w którym pomaga FOOTBALL MAT.

W przypadku zabawy z ball mastery na FOOTBALL MAT każdą aktywność także należy poprzedzić rozgrzewką. Pomoże w tym skip A z wykorzystaniem piłki na macie. Zobacz, jak to wygląda na filmie.

Ćwiczenia na czucie piłki dla obu nóg

Trening ball mastery na FOOTBALL MAT okazuje się bardzo intuicyjny dla młodych piłkarzy. Mata jest dobrze oznaczona, a wraz z nią zyskuje się dostęp do materiałów szkoleniowych. Dzięki temu wystarczy włączyć je na tablecie lub telewizorze, aby rozpocząć ćwiczenia i doskonalić swoje umiejętności.

Każda aktywność jest poprzedzona krótkim wprowadzeniem. W ten sposób osoba ćwicząca może zapoznać się z daną sekwencją. Po 10 sekundach zaczyna się właściwa część treningu, która trwa pół minuty.

Wprowadzenie – pierwsze kroki do panowania nad piłką

Ćwiczenie ball mastery z FOOTBALL MAT zaczyna się od krótkiej rozgrzewki, której zadaniem jest podnieść temperaturę ciała oraz czucie piłki przed serią bardziej wymagających ćwiczeń.

Zobacz wideo.

Część techniczna

Część treningowa zawierająca bardziej złożone ćwiczenia wymagające od zawodnika większej koncentracji i precyzji. Przykładem może być ćwiczenie odbywające się na linii numer 3, która jest w kształcie litery „V”. Polega ono na wypuszczeniu piłki, a następnie przyciągnięciu jej do siebie. Pamiętaj, że w trening wykonuje się zarówno dla prawej, jak i lewej nogi.

Część techniczna ćwiczeń z Football Mat

Zobacz wideo.

Część reakcyjna

Każde ćwiczenie powiązane jest z tym, co dzieje się na wyświetlaczu ekranu. Zadania na reakcje mogą przybierać różne formy. W prezentowanym ćwiczeniu aktywność wygląda następująco: zawodnik staje na środku maty i odbija piłkę pomiędzy nogami wewnętrznymi częściami stóp. W momencie, gdy na ekranie pojawi się określony kolor, zadaniem zawodnika jest zatrzymać piłkę podeszwą w polu o tej samej barwie.

Część rekreacyjna ćwiczeń Football Mat

Zobacz wideo.

Na kanale FOOTBALL MAT (YouTube) są dostępne filmy treningowe, które zawierają ćwiczenia o różnym stopniu zaawansowania. Warto się sprawdzić i rozwijać swoje umiejętności!

Korzyści z treningu ball mastery na FOOTBALL MAT

Poza treningiem grupowym niezwykle istotne jest szlifowanie wybranych elementów we własnym zakresie. Dzięki FOOTBAL MAT możesz ćwiczyć także w domu. Wystarczy 20 minut dziennie, aby poprawić panowanie nad piłką i koordynację, ale zalet takiego treningu jest więcej.

Poznaj korzyści z ćwiczenia ball mastery na FOOTBAL MAT:

  1. poprawa koncentracji;
  2. lepsza koordynacja;
  3. większa wytrzymałość;
  4. poprawa ogólnej sprawności;
  5. skuteczniejszy drybling;
  6. większa pewność siebie;
  7. skuteczniejsza gra słabszą nogą;
  8. lepsza kontrola piłki.

W fachowej terminologii ćwiczenia ball mastery z FOOTBALL MAT mają wpływ na rozwój koordynacji zdolności motorycznych, czyli m.in. poczucia rytmu, łączenia ruchów, orientacji przestrzennej i szybkości reakcji. Ponadto trening pomaga w poprawie równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Ćwiczenia na czucie piłki dla dzieci i młodzieży

Jesteś rodzicem, trenerem, a może młodym adeptem szkółki piłkarskiej? Jeżeli widzisz potencjał u swojego dziecka, podopiecznych lub marzy Ci się gra w najlepszych piłkarskich drużynach na świecie – wszystko w Twoich rękach.

Trening w grupie jest ważny i odpowiada za przygotowanie ogólne, a z czasem i taktyczne. Niemniej równie istotne okazuje się zdobywanie i szlifowanie umiejętności we własnym zakresie. Sukces przyjdzie dzięki połączeniu systematycznej zabawy piłką z efektywnymi ćwiczeniami. Nie dość, że to dobry sposób, aby oderwać się od codziennych obowiązków, to przy okazji stawia się z kolejne kroki na drodze po swoje marzenia. 

Wykorzystaj swoją szansę, aby usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego lub hymn Champions League bezpośrednio z murawy. W osiągnięciu celów pomoże Ci FOOTBAL MAT. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *