CategoriesBez kategorii Trening piłkarski

Trening piłkarski – przykładowe ćwiczenia, praktyczne wskazówki

trening piłkarski

Emocje, determinacja, wysiłek, wzloty i upadki – taka jest piłka nożna. Miliony dzieci każdego dnia sięga po futbolówkę, korki i rusza na trening. Celem jest przede wszystkim dobra zabawa, ale przy okazji nauka nowych umiejętności i pokonywanie swoich słabości. Jakie aktywności sprawdzą się w przypadku dzieci i młodzieży?

Jak wygląda udany trening piłki nożnej dla dzieci?

O sile drużyny stanowią nie tylko umiejętności techniczne, lecz także nastawienie mentalne i atmosfera w zespole. Każdy kierujący zespołem powinien obserwować swoich podopiecznych i uważnie ich słuchać. Ważne, aby doceniać zaangażowanie, podejście oraz starania. Zespół jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo, dlatego liczą się wzajemny doping i wsparcie. Konflikty zawsze się pojawiają, ale trzeba je wyjaśnić i dalej pracować nad wspólnym sukcesem.

Udany trening to taki, gdzie zarówno trener, jak i zawodnicy są zadowoleni z jego przebiegu i efektów. Najlepiej, gdy drużyna czerpie z niego przyjemność i nie kojarzy się on z nudnym obowiązkiem. Dlatego istotne jest, szczególnie wśród młodzieży, aby jednostka treningowa łączyła sport z zabawą oraz pozytywnymi emocjami.

Przykładowe ćwiczenia realizowane przez trenerów piłki nożnej

Podstawą każdej jednostki treningowej jest rozgrzewka. Dla piłkarzy w wieku 6–15 lat to doskonały moment, aby przygotować się do intensywnego wysiłku. Dzięki temu w kolejnych blokach. Dzięki temu w kolejnych blokach będą w stanie wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności. Dobra rozgrzewka to przede wszystkim klucz do profilaktyki urazów.

Ćwiczenia należy dostosować do wieku i umiejętności dzieci. Doświadczeni trenerzy często polecają:

  1. Ćwiczenia na drabince koordynacyjnej

    To idealne miejsce na wprowadzenie ćwiczeń rozwijających technikę poruszania się. Powtórzenie może zostać zakończone strzałem na bramkę ustawioną kilka metrów za drabinką. Dziecko przeskakuje obunóż lub naprzemiennie między szczeblami, a następnie biegnie z piłką do bramki i strzela wewnętrzną częścią stopy.

  2. Tory przeszkód

    To jedna z najciekawszych propozycji rozgrzewkowych dla najmłodszych. Łączą w sobie elementy pracy nad aspektami fizycznymi oraz umożliwiają doskonalenie umiejętności piłkarskich m.in. dzięki strzelaniu do celu. Kluczową rolę odgrywa kreatywność trenera, który dobierze poziom trudności przeszkód odpowiednio dla swojej grupy.

  3. Prowadzenie piłki pomiędzy pachołkami.

    To popularny rodzaj aktywności. Trener ustawia je na boisku, a dzieci, prowadząc piłkę przy nodze, pokonując odcinek slalomem.

  4. Małe gry, czyli dobry sposób na poprawę pressingu, dryblingu 1 na 1 i organizacji gry na małej przestrzeni.

    Piłkarze są podzieleni na dwa zespoły 2 na 2 lub 3 na 3. Ćwiczenia odbywają się na wysokiej intensywności. To ciekawa metoda poprawy umiejętności piłkarskich. Szlifowane wtedy sytuacje to nieodłączne elementy prawdziwej gry.

Dobrym zwyczajem jest włączanie do rozgrzewki sytuacji czysto piłkarskich. Ćwiczenia aktywacyjne, np. wykroki, można zaczynać lub kończyć odegraniem piłki wewnętrzną częścią stopy albo prostym podbiciem. Dodatkowe ćwiczenia, takie jak odegranie piłki, stojąc na jednej nodze, poprawiają równowagę i koordynację.

Akcesoria przydatne do ćwiczeń piłkarskich

Praktycznie w każdej dyscyplinie sportowej są przydatne różnego rodzaju sprzęty, które urozmaicają trening. Wiele z nich wyraźnie poprawia koordynację ruchową, szybkość pracy nóg, zwinność i czas reakcji. W trakcie jednostki treningowej warto sięgnąć np. po pierścienie, które sprawdzą się w zadaniach biegowych i przyspieszą efekty.

Pachołki i płotki treningowe

Częstym widokiem na boisku treningowym są pachołki. Oprócz wykorzystywania ich w roli znaczników pola doskonale sprawdzą się w treningu szybkości i zwinności młodych zawodników. Płotki piłkarskie swoje zastosowanie znajdują w części skocznościowej treningu, natomiast można wykorzystać je również na początkowym etapie rozgrzewki w formie toru przeszkód.

Taśmy i gumy

Popularnością wśród trenerów cieszą się taśmy i gumy. Umożliwiają aktywację grup mięśniowych, które będą zaangażowane w części głównej treningu oraz służą do poprawy słabych ogniw w aspekcie fizycznym zawodnika. Dlatego są częstym wyborem profesjonalnych piłkarzy i sportowców z innych dyscyplin.

Rebounder piłkarski

Przenośny rebounder ułatwia pracę nad podaniami po ziemi, wolejami, półwolejami, a także doskonali technikę przyjęcia oraz strzału z pierwszej piłki.

FOOTBALL MAT

Mata piłkarska ze specjalnymi oznaczeniami oraz materiałami wideo na kanale treningowym YouTube sprawdza się zarówno w treningu grupowym, jak i przy treningach indywidualnych. Jest to element wykorzystywany w trakcie okresu przygotowawczego, samodzielnego treningu, a także jako część rozgrzewki w dniu meczowym.

Narzędzie poszerza warsztat zawodników m.in. w obszarze kontroli piłki, gry słabszą nogą, koordynacji, czy wytrzymałości. FOOTBALL MAT to optymalne rozwiązanie dla dzieci w każdym wieku i solidna dawka piłkarskiej praktyki.

Jeden z kluczowych elementów świetnego trenerskiego podejścia do futbolu to umiejętność wyboru odpowiedniego treningu i indywidualne podejście do zawodnika. Trener, odgrywający kluczową rolę w rozwoju zawodników, musi dobrać metody i ćwiczenia, które skutecznie rozwiną umiejętności piłkarskie. 

Ma to ogromne znaczenie dla doskonalenia techniki, siły, wytrzymałości i taktyki zawodników. Warsztat trenerski polega na skupianiu się na indywidualnych potrzebach piłkarzy, aby zapewnić im optymalne warunki rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *